Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma işlemleri olarak bilinen bleaching, dişlerin renk tonunun diş hekimi kontrolünde çeşitli uygulamalardan yararlanılarak ağartılması işlemidir. Farklı uygulamalar sayesinde elde edilen beyazlık, rutin ağız bakımına özen gösterilmesi ile etkisini bir yıla kadar devam ettirebilir. Diş beyazlatma tedavisi kapsamında, hastanın tedaviden beklentilerine bağlı olarak ofis tipi ya da ev tipi beyazlatma yöntemleri ile dişlerin renginde bir ya da birkaç ton açılma sağlanabilir. Bu işlemlerin yanı sıra kanal tedavilerine bağlı olarak dişlerde meydana gelebilen lokal renklenmelerin tedavisi için tek diş beyazlatma uygulamalarından yararlanılabilir.

Sizi Arayalım

Sağlık Danışanlarımız Sizinle İletişime Geçsin.


  Diş Beyazlatma (Bleaching) Tedavilerinde Uygulama Nasıl Yapılır?

  Ofis tipi beyazlatma uygulamalarına karar verilmesi durumunda işlem, diş hekimi tarafından klinik ortamında uygulanır.

  Bu tedavi uygulamalarında öncelikle dişin çevre dokularının izolasyonu sağlanır. Dişler üzerine beyazlatıcı etkiye sahip özel jel, homojen bir şekilde uygulanır. Ardından beyazlatma jeli, lazer ya da UV ışını yardımı ile aktive edilerek dişlerin ağartma işlemi hızlandırılır. Bu sayede ortalama 1 saat gibi oldukça kısa bir sürede dişlerde belirgin bir renk değişimi sağlanır. Seans bitiminde jel, diş yüzeylerinden arındırılır ve dişler yıkanarak temizlenir. İstenilen diş beyazlatma etkisine bağlı olarak, dişlerin tedaviye uygun olduğu durumlarda birden çok seans uygulaması da planlanabilir. Renkleşmenin yoğun olduğu durumlarda bu tedavi yöntemi, ev tipi beyazlatma uygulaması ile desteklenerek kombine bir tedavi uygulanabilir. Bu durumda ofis tipi beyazlatma seanslarının tamamlanmasının ardından ortalama 2-3 gün, ev tipi beyazlatma uygulaması ile tedaviye devam edilir.

  Ev tipi diş beyazlatma uygulamalarının planlandığı durumlarda, öncelikle hastanın her iki çenesinden ölçü alınır ve bu ölçü ile hazırlanan model üzerinden kişiye özel beyazlatma plakları hazırlanır. Plaklar, diş hekiminin önerdiği dozda beyazlatıcı jel uygulanması ile birlikte gün içinde belirli bir süre dişlere takılır. Kullanımın ardından soğuk su ve sabun yardımıyla yıkanarak temizliği sağlanabilir. İdeal bir tedavinin sağlanması için genellikle 10-15 günlük bir süreçte plakların günde 4 ila 6 saat boyunca kullanılması önerilir.

  Tek diş beyazlatma işlemlerinde, kanal tedavisine bağlı renk değişimi gözlenen dişin üzerinde yer alan dolgunun sökümü gerçekleştirilir. Dişin iç bölgesine beyazlatma jelinin uygulaması yapılır ve beyazlama süresince bölgeyi korumak amacıyla bu alan, geçici dolgu ile kapatılır. Ardından renk tonunda meydana gelen değişim, 3 günlük aralıklarla diş hekimi tarafından değerlendirilir ve ideal renk tonu elde edildiğinde beyazlatma jeli dişin içinden temizlenir. Tedavinin sonlanması ile birlikte bölge kalıcı dolgu uygulaması yapılarak tekrar kapatılır.

  Tüm diş beyazlatma uygulamalarını takip eden süreçte minimal düzeyde diş hassasiyeti meydana gelebilir. Normal bir süreç olan bu durum, 24 ila 48 saat içerisinde kendiliğinden ortadan kalkar. Uygulamalardan sonraki ilk iki haftalık süreçte dişlerde renklenmeye neden olabilen çay, kahve, sigara, salça gibi ürünlerin tüketimine ara verilmesi; tedavinin etkisini uzun süre koruyabilmesini sağlayabilmek için oldukça önemlidir.

  Diş Beyazlatma Uygulamalarının Tercihinde Hangi Kriterler Göz Önünde Bulundurulur?

  Kanal tedavisine bağlı olarak renk değişimlerinin gözlendiği dişlerde, renklenme dişin iç bölgesinde meydana gelerek dış alana yansır.

  Dolayısıyla dişin dış yüzeyinden uygulanan beyazlatma yöntemleri ile tedavi edilmesi mümkün değildir. Bu nedenle beyazlatma yöntemleri arasından yalnızca tek diş beyazlatma uygulamaları bu dişler için uygun olabilir.

  Tüm dişlerin renk tonunda minimal düzeyde değişiklik oluşturulması planlandığında ya da hastanın renk beklentisi konusunda kararsız olduğu durumlarda genellikle ev tipi beyazlatma uygulamalarının tercih edilmesi önerilir. Bu uygulamalarda sürecin uzun olması ve beyazlamanın günler içerisinde kademe kademe sağlanması ile birlikte renk tonu ayarlaması daha kontrollü bir şekilde yapılabilir. Dişlerin renk tonunun hastanın beklentisinden önemli oranda koyu olduğu durumlarda ya da kısa sürede etkin bir beyazlama sağlanması istendiğinde ise ofis tipi diş beyazlatma uygulamaları hastanın beklentisini karşılayabilir.